vibe tv logo mini

ZAJEDNO DO USPEHA ILI PADAŠ SAM - Novo poglavlje između Irana i Rusije je zatreslo celi svet!(FOTO)

SVET

Iran je otvorio opasno novo poglavlje u svojim odnosima sa Rusijom 2022. pristajući da isporuči hiljade borbenih dronova i projektila za pomoć Moskvi u njenom ratu protiv Ukrajine.

Taj ojačani odnos sada doprinosi učvršćivanju sporazuma između Moskve i Teherana, uključujući obećanje Kremlja da će snabdevati svog saveznika naprednim borbenim avionima i tehnologijom protivvazdušne odbrane, resursima koji bi mogli da pomognu Teheranu da ojača svoju odbranu od bilo kakvih budućih vazdušnih udara Izraela ili Sjedinjene Države, kako procenjuju za “Vašington post” neimenovani evropski i bliskoistočni obaveštajni zvaničnici i stručnjaci za oružje.

Nije poznato koliko je sistema isporučeno i raspoređeno, ali ruska tehnologija mogla bi da pretvori Iran u mnogo strašnijeg protivnika, sa poboljšanom sposobnošću obaranja aviona i projektila, tvrde zvaničnici i stručnjaci, prenosi “Jutarnji list”.

Ugovori o oružju, čiji neki detalji nisu objavljeni, deo su šire saradnje koja uključuje proizvodnju vojnih dronova u Rusiji, deljenje tehnologije protiv ometanja i procene naoružanja raspoređenog protiv snaga u Ukrajini opremljenih NATO-om u realnom vremenu, saopštili su obaveštajni zvaničnici i stručnjaci. Saradnja donosi značajne koristi za obe zemlje, podižući status Irana od mlađeg saveznika do strateškog partnera.

To više nije dinamika odnosa pokrovitelj-klijent, gde Rusija ima svu moć. Iranci imaju koristi od ove promene. Priroda njihovog odnosa prevazilazi puku isporuku stvari. Tu je i transfer znanja, tu su i nematerijalni dobici – kaže Hana Not, direktorka Evroazijskog programa za neproliferaciju Centra Džejms Martin.

Obaveštajni zvaničnici govore o sporazumima dogovorenim u tajnosti o snabdevanju Irana sa ruskim lovcima Su-35, što bi potencijalno značilo dramatičnu nadogradnju iranskih vazduhoplovnih snaga koje se uglavnom sastoje od obnovljenih američkih i sovjetskih aviona izgrađenih pre 1979. Moskva se takođe obavezala da će pružiti tehničku pomoć u vezi sa iranskim špijunskim satelitima, kao i pomoći u izgradnji raketa za slanje više satelita u svemir, rekli su zvaničnici.

Istovremeno ne postoje javni dokazi da su avioni Su-35 zaista isporučeni, a razlog zastoja u realizaciji tog posla moglo bi biti kašnjenje Teherana u plaćanju, kako kaže upućeni američki i bliskoistočni obaveštajni zvaničnik.Bez dokaza da je Su-35 isporučen

Kada su odbrambeni resursi u pitanju, Iran je dugo vremena tražio vrhunske ruske protivavionske sisteme kako bi zaštitio svoje nuklearne i vojne objekte od mogućih američkih ili izraelskih udara. Teheran je 2007. sklopio ugovor o kupovini ruskog PVO sistema S-300, ali je Moskva odložila isporuku zbog pritiska SAD i evropskih sila.

Iran je od tada pokušavao da kupi još napredniji ruski sistem S-400, ali nije poznato da li ga je Moskva isporučila. Neke varijante sistema S-400 opremljene su radarima koji mogu da pobede stelt tehnologiju koju koriste savremeni borbeni avioni. Rusija je rasporedila S-400 da zaštiti svoje vojne baze u Siriji, a oni predstavljaju potencijalno smrtonosnu pretnju za američke i izraelske avione koji povremeno deluju u sirijskom vazdušnom prostoru.

U izraelskom napadu napadu na iranski konzulat u Damasku 1. aprila ubijena su dva iranska generala, što je dovelo do odmazde Irana lansiranjem dronova i projektila na Izrael. General-pukovnik Herci Halevi, načelnik Generalšaba izraelskih odbrambenih snaga (IDF), rekao je u ponedeljak da će Izrael odgovoriti na napad Irana.

Ukoliko se isporuče, nove ruske protivvazdušne rakete i antistelt sistemi, raspoređeni da zaštite podzemne baze u Stenovitim planinama, sigurno bi učinili iranski vazdušni prostor “opasnijim mestom”, kaže Kan Kasapoglu, viši saradnik Instituta Hadson.

Ovo je važno u trenutku kada se režim brzo i nekontrolisano kreće ka stvaranju (nuklearne) bombe – rekao je Kasapoglu, dodajući da će se “svaki sukob (sa Izraelom) dogoditi u iranskom vazdušnom prostoru, na kojem Teheran imati prednost”.

Moskva također ima koristi od ove saradnje. Uz hiljade dronova nabavljenih od Irana, Rusija je krajem prošle godine odlučila da kupi dodatnu vojnu opremu vrednu oko dve milijarde dolara, uključujući odbrambene sisteme protiv dronova koji su postali glavni prioritet za ruske generale u Ukrajini, kako su rekla dva obaveštajna zvaničnika. Iran je odvojeno pristao da proda Rusiji projektile zemlja-zemlja za upotrebu u Ukrajini pa se, prema novoj obaveštajnoj proceni, očekuje da će uskoro da krene i isporuka oružja. Obaveštajne agencije za sada nemaju dokaz da su projektili isporučeni.

Izvor/ Beograd.in

Oko Nas – Srećni smo što ste uz nas